Campioana Dinamo Bucureşti, eliminată de CSM Constanța în sferturile Cupei României

news.ro
handbal minge

Campioana Dinamo Bucureşti a fost eliminată, miercuri, în sferturile Cupei României, de formaţia CSM Constanţa, care s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 34-32 (16-14). Dinamo, deja campioană în 2023, deţinea şi trofeul Cupa României de anul trecut.

Dinamo a pierdut pe ”mâna” antrenorului său, Xavi Pascual, care conduce şi naţionala României, şi care s-a încăpăţânat aproape tot meciul să atace cu şapte jucători, fără a mai avea portar. Tactica a fost falimentară, pentru că dinamoviştii au pierdut numeroase mingi în atac, iar CSM Constanţa a marcat lejer de foarte multe ori de la mare distanţă în poarta goală, în uralele propriilor fani, scrie news.ro.

A fost prima înfrângere a campioanei în acest sezon, în competiţiile interne, dar una care o costă un trofeu, Cupa României, prevăzut în obiectivele sezonului 2022-2023.

În celelalte partide de miercuri, Minaur Baia Mare – HC Buzău 37-27 şi Universitatea Craiova – CSU Suceava 27-44.

Astfel, în semifinale s-au calificat echipele CSM Constanţa, Minaur Baia Mare şi CSU Suceava.

Ultima dispută din sferturi va avea loc joi, între Potaissa Turda – CSM Bucureşti.

Meciurile din cadrul Turneului Final Four vor avea loc în 13-14 mai.