Campioana României la handbal feminin, umilită în Liga Campionilor de rusoaicele de la Rostiv-Don

CSM București Rostov

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia rusă Rostov-Don, în a doua partidă din grupa A a Ligii Campionilor, scor 30-27 (13-9), transmite news.ro.

Principalele marcatoare ale CSM Bucureşti au fost Omoregie şi Arntzen, cu câte 7 goluri.

CSM Bucureşti a arătat cea mai slabă evoluţie din ultimele sezoane, inclusiv prin căpitanul Cristina Neagu, care a avut dificultăţi serioase în faza ofensivă (9 aruncări la poartă şi doar 2 goluri). Rostov a defilat minute bune la 10 goluri diferenţă, iar CSM a recuperat doar pe final o diferenţă usturătoare.

În etapa a II-a a grupei mai sunt programate, în 18-19 septembrie, meciurile dintre Buducnost - Borussia, Brest - Team Esbjerg şi FTC Budapesta - Podravka.

În prima dispută din grupă, campioana României a pierdut în deplasare cu Team Esbjerg, scor 21-22, şi are 0 puncte după două etape.

Programul turului în continuare este: Podravka - CSM (25 septembrie), Borussia Dortmund - CSM (16 octombrie), CSM Buducnost (23 octombrie), CSM - Brest Bretagne (30 octombrie), FTC Budapesta - CSM (13 noiembrie). Din 20 noiembrie vor începe partidele retur, care se vor încheia în 19 februarie 2022.

Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.