Campionatul European de înot pentru juniori: Argint pentru ştafeta de 4x100 m liber masculin. David Popovici a stabilit un nou record mondial

înot

Ştafeta de 4x100 m liber masculin a României a cucerit medalia de argint, cu timpul de 3:19.93 minute, la Campionatul European de înot pentru juniori. Intrat primul în bazin, David Popovici, a stabilit un nou record mondial de juniori pe distanţa de 100 de metri liber, cu timpul de 47.56 secunde, potrivit news.ro.

Alături de David, ca parte a ştafetei medaliate cu argint, au mai urcat azi pe podiumul de la Foro Italico Swimming Pool Complex următorii: Mihai Gergely, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu.

Medalia de aur în această probă a fost cucerită de Rusia (3:19.66), iar pe treapta a treia a podiumului a urcat Polonia (3:19.96).

Tot marţi seara, Vlad Stancu s-a clasat pe locul al şaselea în finala de la 400 m liber, cu timpul de 3:53.09 min.