Campionatul de fotbal al Ucrainei se va relua în luna august, în ciuda invaziei armatei ruse începută în februarie, a anunţat luni ministrul ucrainean al Tineretului şi Sportului, Vadim Hutţait, citat de AFP, potrivit Agerpres.
Noul sezon al "campionatului ucrainean de fotbal va debuta pe 23 august", a afirmat ministrul pe contul său de Facebook.
Acesta a asigurat că meciurile se vor disputa pe teritoriul Ucrainei, dar fără spectatori şi cu respectarea obligatorie a regulilor de securitate.
"În timpul raidurilor aeriene, meciurile vor fi întrerupte, iar jucătorii, oficialii şi membrii personalului trebuie să intre rapid în adăposturi", a subliniat Hutţait, fost scrimer şi campion olimpic în 1992, la Barcelona.
O mare parte a infrastructurilor sportive au fost distruse sau avariate în urma atacurilor armatei ruse, iar numeroşi fotbalişti străini au părăsit teritoriul ucrainean după declanşarea invaziei, pe 24 februarie.
Cluburile ucrainene de fotbal au decis, pe 26 aprilie, să pună capăt anticipat sezonului precedent, suspendat în luna februarie din cauza ofensive ruse, fără desemnarea unei campioane.
Şahtior Doneţk era lider al clasamentului în momentul respectiv, cu un avans de două puncte faţă de Dinamo Kiev, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, înainte ca instanţele ucrainene să decidă întreruperea sezonului.
Campionatul Ucrainei se va relua pe 23 august, în ciuda războiului
Explorează subiectul
Articole Similare

28
Naţionala masculină de hochei pe gheaţă a României a fost învinsă de Ucraina, într-un meci din Cupa Europeană a Naţiunilor
28

548
FCSB - Feyenoord: toate calculele, scenariile și punctele necesare pentru primăvara europeană
548

229
FCSB - Feyenoord: 'O victorie imensă pentru club, pentru România. Doar un astfel de club mare poate obţine o astfel de victorie' - Elias Charalambous
229

410
FCSB - Feyenoord: 'Un meci senzaţional. Numai o echipă ca Steaua poate oferi seri ca acestea în Europa' - Florin Tănase
410

48
Rezultate înregistrate joi în Conference League
48

26
Liga Europa: înfrângere pentru Ionuţ Radu şi Celta Vigo în faţa echipei Bologna, meci arbitrat de Radu Petrescu
26

59
Universitatea Craiova pierde acasă cu Sparta Praga în Conference League
59

19
Karim Benzema deschide ușa unei reveniri în echipa Franței pentru Cupa Mondială 2026
19

12
Rapid București a pierdut acasă în fața turcelor de la CBK Mersin, scor 82-78
12

41
Suporterii europeni se revoltă față de costurile uriașe ale biletelor la CM 2026
41

13
Arcada Galaţi a învins Benfica în prima manşă din Challenge Cup
13

17
CIO recomandă reintegrarea sportivilor ruși și belaruși în competițiile internaționale
17

25
Şapte echipe s-au calificat în sferturile Cupei României la handbal
25





















Comentează