Campionul mondial Nohan Lyles, învingător în reuniunea de la Boston

Agerpres.ro
Campionatele Balcanice de atletism în sală

Sprinterul american Noah Lyles, triplu medaliat cu aur la Campionatele Mondiale de anul trecut, a câştigat cursa de 60 de m din cadrul Grand Prix-ului de la Boston (SUA), desfăşurat duminică în sală, informează AFP, potrivit Agerpres.

Lyles a fost cronometrat în 6 sec 44/100, s-a impus la limită în faţa jamaicanului Ackeem Blacke, ocupantul locului secund, în 6 sec 45/100.

Starul american al atletismului i-a devansat însă clar pe compatrioţii săi Ronnie Baker (6 sec.54/100) şi Fred Kerley (6 sec 55/100), ultimul fiind campionul mondial din 2022 la 100 m.

În vârstă de 26 de ani, Noah Lyles a stabilit cu această ocazie cea mai bun performanţă mondială a sezonului, care îl plasează pe locul al 10-lea în ierarhia celor mai buni sprinteri din toate timpurile la 60 m.

Specialist la 200 m, Noah Lyles a reuşit în august 2023 o triplă uluitoare, la 100 m, 200 m şi 4x100 m, cu ocazia Campionatelor Mondiale de la Budapesta.

Tot în cadrul reuniunii de la Boston, campionul mondial la 800 m, canadianul Marco Arop, a câştigat proba de 1.000 m în 2 min 14 sec 74/100, al doilea timp din istorie în sală, după recordul mondial al lui Ayanleh Souleiman din Djibouti (2:14.20, în 2016).

La 60 m garduri feminin, americanca Tia Jones a stabilit cea mai bună performanţă mondială a sezonului, în 7 sec 72/100, devenind totodată a cincea cea mai rapidă atletă din toate timpurile în această probă.

În cursa similară masculină, compatriotul său Grant Holloway, deţinătorul recordului mondial, s-a impus în 7 sec 35/100, al optulea timp din istorie şi cel mai bun din acest an.

Holloway, vicecampion olimpic şi triplu campion mondial la 110 m garduri, cu un start excepţional, este neînvins în 57 de curse la 60 m garduri de la debutul său ca atlet profesionist, în urmă cu şapte ani.

La 1.500 m masculin, americanul Hobbs Kessler a trecut primul linia de sosire, în 3 min 33 sec 66/100 (cea mai buna performanţă mondială a sezonului), în faţa campionului mondial din 2022 (în aer liber), britanicul Jake Wightman (3:34.06). Etiopiana Gudaf Tsegay a câştigat cursa similară feminină, în 3 min 58 sec 11/100, cel mai bun timp al sezonului.