Campionul olimpic la sprint, germanul Arnd Peiffer, îşi va încheia cariera sportivă

Arnd Peiffer

Campionul olimpic la biatlon, germanul Arnd Peiffer, a anunţat marţi că-şi încheie cariera sportivă cu efect imediat, scrie dpa, anunță AGERPRES.

Peiffer, care împlineşte joi 34 de ani joi, a spus că nu va participa la finala Cupei Mondiale din acest weekend, din Suedia, din motive familiale, anunță AGERPRES.

''Nu a fost o decizie uşoară pentru mine. Dar mi-a fost mult timp clar că după acest sezon a sosit momentul ideal pentru a renunţa. Am putut să mă bucur de nişte curse bune pe care le-am făcut în această iarnă şi este minunat să mă retrag având sentimentul că sunt în continuare competitiv'', a declarat Peiffer.

Peiffer a câştigat în 2018 aurul în proba de sprint la biatlon la JO de iarnă de la PyeongChang. La Mondiale el a cucerit 17 medalii, din care 5 de aur. A câştigat de asemenea 10 curse la Cupa Mondială, inclusiv în acest sezon mass start-ul de la Hochfilzen (Austria).

''Arnd nu a fost doar unul dintre cei mai importanţi şi mai consistenţi sportivi de top de-a lungul timpului, dar şi în acest sezon a demonstrat că este în continuare în formă'', a spus preşedintele Federaţiei germane de biatlon, Bernd Eisenbichler.