Spaniolul Carlos Sainz Jr. i se va alătura britanicului George Russell în postul de co-director al Asociației Piloților de Grand Prix din Formula 1 (GPDA). Actualul pilotul al echipei Williams, care a fost înlocuit de Lewis Hamilton la Ferrari, va ocupa postul lăsat vacant de germanul Sebastian Vettel.
''Sunt pasionat de sportul meu și cred că noi, piloții, avem o responsabilitatea de a face tot ce putem pentru a lucra cu părțile interesate și de îmbunătăți sportul în multe aspecte. Așadar, sunt foarte fericit și mândru că îmi fac partea, asumându-mi rolul de director în GPDA'', a spus Sainz într-o postare pe contul de Instagram al GPDA.
Președintele GPDA, Alex Wurz, a salutat cooptarea lui Sainz: ''Suntem încântați să-l primim pe Carlos ca director GPDA. A fost un membru activ și implicat al GPDA de câțiva ani și îi apreciem sincer angajamentul de a îndeplini un rol vital''.
Anul trecut, GPDA - care acționează ca un sindicat - a provocat conducerea FIA, mai exact pe președintele Mohammed Ben Sulayem, prin îndemnul ca acesta să-i trateze pe piloți ca pe niște adulți după ce Max Verstappen a fost condamnat la muncă în folosul comunității pentru că a înjurat într-o conferință de presă.
Comentează