Caroline Garcia va fi adversara Simonei Halep în sferturi, la Roma: Meciul va avea loc vineri, după ora 20.30

usatoday.com
simona halep caroline garcia

Jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 7 WTA şi cap de serie 7, s-a calificat, joi, în ferturile de finală ale turneului de la Roma, trecând în turul trei de americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA şi favorită 9. În faza următoare, Garcia va juca împotriva Simonei Halep.

Sportiva din Franţa a învins-o pe Stephens cu scorul de 6-1, 7-6 (7), într-o oră şi 33 de minute, scrie news.ro.

Meciul dintre Halep şi Garcia se va disputa pe terenul principal, vineri, după ora 20.30.

Confruntarea de vineri va fi a cincea dintre cele două sportive. Halep a câştigat până acum trei meciuri împotriva Carolinei Garcia, iar jucătoarea franceză s-a impus o dată în faţa româncei.

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roma, după ce adversara ei, americanca Madison Keys, locul 14 WTA, a declarat forfait înaintea întâlnirii care era programată joi.