Cătălina Ponor a câştigat medalia de bronz şi în finala de la sol de la Campionatele Europene

catalina ponor

Gimnasta română Cătălina Ponor a cucerit medalia de bronz în finala de la sol, duminică, la Campionatele Europene de la Berna, după ce tot astăzi obţinuse bronzul şi după evoluţia de la bârnă.

Cătălina Ponor, a intrat în finala de la sol cu a treia notă, şi a fost notată pentru evoluţia ei din ultimul act al competiţiei cu 14,466. Pe primul loc în finala de la sol s-a situat gimnasta din Elveţia, Giulia Steingruber, cu 15,200, în timp ce argintul i-a revenit britanicei Elissa Downie, cu 14,566.

Cătălina Ponor revine de la Berna cu două medalii de bronz, rezultate promiţătoare în tentativa ei de a ajunge la Rio. Este clar însă, gimnasta trebuie să mai adauge elemente de dificultate pentru a spera într-o prezenţă la Jocurile Olimpice, mai ales că adversara ei în această tentativă, Larisa Iordache, este una din cele mai bune sportive ale lumii, conform mediafax.