Poliţia paraguayană a deschis o anchetă după furtul a 42 de puşti de asalt de tipul FAL calibru 7,62 mm şi înlocuirea acestora cu imitaţii, transmite AFP, care preia un anunţ făcut luni de ministrul de Interne, Ernesto Villamayor, transmite Agerpres.
"Încercăm să determinăm când au dispărut armele", a declarat ministrul, într-o conferinţă de presă.
Villamayor a calificat incidentul ca fiind "grav" deoarece respectivele arme ar putea ajunge în mâinile unor grupări criminale internaţionale.
Anchetatorii cred că aceste puşti puternice au fost vândute bandelor braziliene de la frontieră la un preţ de 10.000 de dolari fiecare.
Unele dintre aceste imitaţii sunt fabricate din plastic şi lemn şi funcţionează cu aer comprimat, potrivit autorităţilor. De când a fost constatată dispariţia, este în curs un inventar.
"Totodată, alte 90 de pistoale au dispărut între ianuarie şi iulie în acest an", a adăugat ministrul.
După această descoperire, un inventar general al armelor a fost ordonat la poliţie şi armată.
Caz PERICULOS în Paraguay: 42 de puşti de asalt ale poliţiei au fost furate şi înlocuite cu imitaţii
Articole Similare

78
Operațiune de amploare: administrația Trump anunță desfășurarea a sute de agenți federali în Minneapolis
78

21
Gigantul tehnologic Meta cere Australiei să reconsidere interdicția privind rețelele de socializare
21

35
Autorităţile din Iran fac apel la un marş naţional în opoziţie cu protestele anti-regim
35

236
Melodia care a salvat vieți: rolul neașteptat al unui videoclip care a contribuit la găsirea a 21 de copii dispăruți
236

34
Mii de turiști au rămas blocați în nordul Finlandei: zborurile au fost anulate din cauza frigului sever
34

963
De unde au lansat rușii racheta balistică Oreșnik și de ce contează locul lansării
963

683
Haos în Bulgaria: băncile sunt asaltate de oameni care aduc kilograme de leva, în monede, pentru a le schimba în euro
683

596
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul a anunțat că a atacat trei platforme de foraj aparținând companiei ruse Lukoil din Marea Caspică
596

106
Imagini șocante cu zeci de cadavre îngrămădite în faţa unei morgi de lângă Teheran
106

63
Israelul şi Germania au semnat un acord în domeniul securităţii: Iranul este vizat
63

103
Hamas va dizolva actualul guvern din Gaza
103

2.555
Scene macabre pe o plajă, o destinaţie populară pentru observarea balenelor: Cinci capete umane tăiate au fost găsite
2.555

104
Ursula von der Leyen va semna sâmbăta viitoare, în Paraguay, acordul de liber schimb cu Mercosur
104

















Comentează