Ce note au obținut tricolorii, după victoria cu Israel? Valentin Mihăilă, singurul cu notă sub media echipei

Denes Erdos / AP / Profimedia
echipa nationala a romaniei fotbal

Echipa naţională a României a învins sîmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, echipa naţională a Israelului şi s-a calificat la turneul final al Euro 2024.

La Felcsut, pe Pancho Arena, în faţa a 600 de suporteri tricolori, Israel a deschis scorul încă din minutul 2, când a marcat Eran Zahavi, lăsat liber în careu la un corner. Românii au egalat în minutul 10, prin George Puşcaş, care a urmărit şi a trimis în plasă mingea revenită din bara transversală la şutul lui Drăguş și prin Ianis Hagi care a şutat cu stângul, la colţul scurt, învingându-l pe portarul cu pașaport românesc.

Platforma SofaScore i-a punctat pe tricolori în funcție de prestația fiecăruia dintre ei, astfel media echipei a fost de 6,9, iar dintre cei 16 fotbaliști Valentin Mihăilă nu a reușit să se apropie de ea, fiind eliminat în minutul 84 pentru o intrare cu talpa.

Notele obținute de tricolori sunt următoarele: Moldovan (7,2) - Rațiu (6,9), Drăgușin (6,8), Burcă (7), Bancu (6,9) - R. Marin (7,2), Screciu (7,2) - Hagi (7,5) - Stanciu (6,9), Drăguș (6,5) - Pușcaș (7,5), rezerve: Coman (6,9), Mihăilă (5,3), M. Marin (6,9), Rus (6,8), Cicâldău (6,5).

România mai are de jucat un meci, cel cu Elveția, pe 23 noiembrie 2023.