Înainte de marea şedinţă de azi de la PNL au avut loc o serie de ieşiri şi declaraţii războinice şi neapteptate. Liderii liberali de la sectoare şi-au dat demisia (mai puţin Anca Boagiu), dar încearcă să-l tragă după ei şi pe secretarul general al PNL, Ilie Bolojan.
Dincolo de faptul că a obţinut 70% din voturile de la Oradea, Bolojan este acuzat că şi-a neglijat responsabilităţile de lider la nivel naţional. Solicitarea a fost formulată de Voicu şi Olteanu, însă în spatele acestora, potrivit unor surse din partid, s-ar afla însăşi Alina Gorghiu. Aceasta îşi vede ameninţată poziţia de copreşedinte, iar numele lui Bolojan a început să fie vehiculat pentru şefia partidului. Astfel, primarul Oradiei a devenit principalul adversar intern al Alinei Gorghiu.
Vezi şi: Plouă cu DEMISII la PNL. Un singur lider se opune copreședinților
Scenariul mazilirii Alinei Gorghiu şi înlocuirea acesteia cu Ilie Bolojan nu este deloc unul fantezist. Bolojan nu este doar unul dintre puţinii lideri PNL cu performanţe electorale, ci se bucură şi de susţinerea lui Vasile Blaga. Fostul lider PDL ar fi dispus să stea "în umbră" şi să-l susţină pe Bolojan ca preşedinte unic al PNL. Paradoxal, Bolojan, membru al vechiului PNL, se bucură de susţinerea fostilor pedelişti mai mult decât de susţinerea liberalilor. Acesta şi-a atras multe antipatii şi prin acţiunile întreprinse în calitate de secretar general. În filialele judeţene cu probleme şi neînţelegeri între PNL şi PDL, Bolojan a fost trimis să "taie şi să spânzure", iar victime au fost de cele mai multe ori vechii liberali.
Pe de altă parte, tabăra Alinei Gorghiu îl vede şi pe senatorul Cristian Bodea, poate cel mai dur critic intern după dezastrul din alegeri, ca un paravan folosit de Bolojan pentru a ataca actuala conducere. Totuşi, deşi sunt colegi de filială în Bihor, Bodea şi Bolojan nu au cea mai apropiată relaţie. Un scenariu vehiculat în partid vizează şi un joc al senatorului Bodea, care ar putea profita de faptul că Bolojan este "legat" de Oradea şi de responsabilităţile de primar şi să atace el însuşi preşedinţia PNL. Este greu de crezut însă că acesta ar găsi susţinere în partid.
Vezi şi: Adriana Săftoiu intră în războiul din PNL: 'Mi se pare puţin exagerat...'
Comentează