Cea mai mare adversară a Simonei Halep e pe val. A câştigat turneul de la Eastbourne

Simona Halep Caroline Wozniacki

Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki a câştigat turneul de categorie Premier de la Eastbourne, cu premii de 852.564 de dolari. Caroline Wozniacki a învins-o pe sportiva belarusă Arina Sabalenka, scor 7-5, 7-6 [5].

Jucătoarea daneză, aflată pe locul 2 WTA, micşorează astfel diferenţa faţă de Simona Halep. 1.126 de puncte era diferența între Simona Halep, liderul WTA, și Caroline Wozniacki, locul 2, înainte de turneul de la Eastbourne. După victoria de sâmbătă, daneza a primit 470 de puncte WTA.

La dublu, perechea Irina Begu/Mihaela Buzărnescu va juca în finală contra echipei Gabriela Dabrowski/Yifan Xu (Canada/China).