LATAM Airlines Group SA, cea mai mare companie aeriană din America Latină, a anunţat marţi că împreună cu filialele sale din SUA, Chile, Peru, Columbia şi Ecuador a solicitat să intre sub protecţia capitolului 11 din Legea falimentului din SUA, din cauza crizei provocate de pandemia de coronavirus (COVID-19), transmite Reuters potrivit Agerpres.
LATAM este cea mai recentă victimă din rândul corporaţiilor a epidemiei care a provocat oprirea majorităţii curselor aeriene, alăturându-se şi altor operatori, cum ar fi Avianca Holdings (Columbia) şi Virgin Australia Holdings Ltd, care s-au plasat sub protecţia Legii falimentului în încercarea de a-şi restructura datoriile.
"Am implementat o serie de măsuri dificile pentru a atenua impactul acestei crize fără precedent cu care se confruntă industria aviatică, dar în cele din urmă această cale reprezintă cea mai bună opţiune", a afirmat directorul general al LATAM, Roberto Alvo.
Zborurile companiei vor continua în timp ce se află sub protecţia Legii falimentului, iar filialele sale din Argentina, Brazilia şi Paraguay nu au fost incluse în acest demers.
Operatorul aerian american Delta Air Lines este cel mai mare acţionar al LATAM, plătind anul trecut 1,9 miliarde de dolari pentru o participaţie de 20%. Alţi acţionari importanţi sunt familiile Cueto şi Amaro, precum şi Qatar Airways.
Cea mai mare companie aviatică din America de Sud a intrat în faliment
Explorează subiectul
Articole Similare

292
Retrospectivă: piața petrolului între șocuri geopolitice și teama de surplus
292

1.118
Hidroelectrica întârzie facturile din ianuarie 2026. Ce trebuie să știe clienții
1.118

364
2025 a fost un an de glorie pentru aur și argint. Cum va evolua prețul lor în 2026
364

630
Șase luni decisive la Energie: Bogdan Ivan spune că a stabilizat piața și a evitat un șoc major pentru economie
630

2.383
România urcă în topul economiilor mondiale: Ce loc ocupă în 2025
2.383

3.170
China sparge dominația Japoniei și preia coroana industriei auto mondiale
3.170

3.557
2026 vine cu un impozit special pentru o parte din mașinile din România - E o sumă fixă
3.557

754
Aurul revine pe creștere, pe fondul tensiunilor globale, și se îndreaptă spre cel mai bun an din ultimele decenii
754

3.546
Patronii din imobiliare care 'se fac că plouă' când vine vorba de lege riscă amenzi usturătoare: USR vrea să modifice actul normativ
3.546

1.457
FOTO Până și chipul de pe bani i l-au șters: Bashar al-Assad, înlocuit pe bancnote cu trandafiri şi portocale în Siria
1.457

1.966
Schimbări fiscale extrem de importante în cazul companiilor pentru 2026: ce se modifică și ce trebuie să facă angajatorii
1.966

2.055
Ministerul Agriculturii elimină sute de funcții de conducere, iar cheltuielile salariale scad cu cel puțin 10%
2.055

2.037
Construcțiile intră într-o nouă eră a scumpirilor: taxa de carbon schimbă calculele din 2026
2.037

















Comentează