Cel puţin 16 persoane, printre care doi cetăţeni germani, au murit şi alte 40 au fost rănite într-un accident de autocar produs luni în sudul statului Peru, transmite marţi AFP, citând autorităţile de la Lima potrivit Agerpres
Printre răniţi se află un spaniol, doi brazilieni şi doi americani, a indicat Ministerul Sănătăţii.
Accidentul s-a petrecut pe principala şosea de coastă care leagă capitala Lima de oraşul Arequipa, din sud, şi pe care circulă numeroase autocare cu turişti.
Printre cei decedaţi figurează doi germani, zece peruani şi alte patru persoane cu cetăţenii neidentificate, a comunicat biroul procurorului.
Autocarul în care se aflau a ieşit de pe carosabil şi a lovit opt vehicule parcate pe margine, la kilometrul 571 al autostrăzii panamericane, în regiunea Arequipa, la primele ore ale zilei de luni.
Răniţii au fost transportaţi la spitale din oraşele turistice Arequipa şi Nazca.
Autocarul plecase din Lima şi se îndrepta spre Arequipa, o călătorie de 16 ore.
Accidentele rutiere sunt frecvente în Peru, mai ales în anotimpul ploios, dar şi din cauza stării precare a drumurilor şi a semnalizării insuficiente.
În 2019, 1.123 de oameni şi-au pierdut viaţa în accidente rutiere, potrivit statisticii Ministerului de Interne.
Cel puţin 16 morţi, printre care doi germani, şi 40 de răniţi într-un accident rutier, în Peru
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Ucraina semnează un acord de intenție pentru a achiziționa până la 100 de avioane Rafale din Franța
0

26
Un bărbat a supravieţuit după ce a fost călcat de tren în Hamburg, Germania
26

1.410
Rusia critică Germania după avertismentul privind un posibil atac asupra NATO: 'Nu mai există nicio îndoială'
1.410

15
Republica Democrată Congo: Cel puţin 32 de persoane au murit la o mină de cobalt
15

35
Armata Coreei de Sud a propus negocieri cu Coreea de Nord pentru a evita incidentele la frontieră
35

4.857
Explozie pe ruta Varșovia–Lublin. Premierul Donald Tusk 'Din păcate, cele mai grave temeri s-au confirmat'
4.857

5.671
Un fost prim-ministru a fost condamnat la moarte: A condus una dintre cele mai mari țări din lume, cu peste 170 de milioane de locuitori
5.671

90
Alertă în Berlin: Poliţia a primit sute de apeluri privind o ameninţare asupra şcolilor
90

26
Premierul Republicii Moldova efectuează o vizită oficială la Bruxelles
26

6.107
Goldman Sachs prezice o schimbare brutală a ordinii mondiale: Lumea din 2075 va fi total diferită de ceea ce cunoaștem astăzi
6.107

1.637
'Soarta națiunilor și căderea regatelor': Cauzele aurorei boreale dezvăluite de istorie
1.637

48
Zelenski merge luni la Paris pentru o întâlnire cu Emmanuel Macron
48

3.801
VIDEO Fenomenul AMOC, pericolul nevăzut care pândește toată Europa: O țară ar putea rămâne efectiv blocată de ghețari
3.801


















Comentează