Celta Vigo nu a mai câştigat pe Bernabeu de 18 ani, înaintea duelui cu Real Madrid de duminică

News.ro
minge fotbal poarta

Celta Vigo, care duminica viitoare va juca în deplasare cu Real Madrid, pe Santiago Bernabeu, în etapa a 28-a din La Liga, nu a mai câştigat în campionat pe terenul madrilenilor de 18 ani, de când echipa era antrenată de Fernando Vazquez şi s-a impus prin golurile înscrise de brazilianul Nene şi de Jorge Larena, informează EFE, potrivit Agerpres.

De atunci, ambele echipe s-au întâlnit de 11 ori în capitala Spaniei în campionat şi doar într-un meci echipa galiciană a reuşit să înscrie, în cursul sezonului 2019-2020, cu Oscar Garcia Junyent pe banca tehnică.

Atacantul rus Fedor Smolov a adus-o pe Celta în avantaj în min. 7, dar Real Madrid, antrenată de francezul Zinedine Zidane la acea vreme, a revenit la începutul reprizei secunde prin golurile lui Toni Kroos şi Sergio Ramos. Cu cinci minute înainte de final, Celta a egalat prin Santi Mina.

Ultima victorie reuşită de Celta contra lui Real Madrid a fost consemnată în Cupa Spaniei, când galicienii au învins în sezonul 2016-2017 pe Bernabeu (2-1) în partida tur din sferturile de finală, prin golurile lui Jonny şi Iago Aspas.

În retur, echipa antrenată de Eduardo Berizzo a remizat cu Real (2-2) şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.