Celta Vigo și Getafe, eliminate în turul 3 al Cupei Regelui de Ibiza

Celta Vigo și Getafe, echipe de primă divizie din Spania au fost eliminate, marți, în turul 3 al Cupei Regelui de Ibiza, respectiv Cordoba, echipe din liga a 3-a spaniolă, potrivit Mediafax.

La Cupa Regelui în Spania, marți, au fost programate 6 meciuri, iar în cinci dintre ele echipe din La Liga au avut de înfruntat adversari din ligile inferioare.

Primele două meciuri au furnizat și primele surprize.

În prima partidă a zilei, Cordoba, echipă din liga a 3-a, grupa a 4-a, a învins la limită pe prima divizionară Getafe, cu un gol marcat în debutul jocului. Eroul meciului a fost portarul Cordobei, Becerra, care a avut 7 intervenții salvatoare.

În cea de a doua partidă, Ibiza, o altă echipă din liga a 3-a, grupa a 3-a, i-a administrat un rușinos 5-2 lui Celta Vigo, echipă aflată pe locul 8 în La Liga.

Celta a trimis în teren rezervele și s-a trezit condusă la pauză cu 3-0 și chiar cu 4-0 în minutul 61. Antrenorul Celtei a făcut 4 schimbări în minutul 63, aruncând în luptă numele grele de pe bancă, însă s-a dovedit a fi prea târziu, Celta izbutind să marcheze numai de două ori.

La scorul de 4-2, Mina a ratat în minutul 90+1 un penalty ce putea duce scorul la 4-3 și la posibilitatea de a egala.

Celta nu a mai înscris, a făcut-o însă Ibiza, pentru 5-2, în minutul 90+3, furnizând cea mai mare surpriză a zilei în Spania.