Celtic Glasgow s-a impus în derby-ul cu Glasgow Rangers, cu scorul de 4-0

Celtic Glasgow

Celtic Glasgow s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 4-0, în faţa ''eternei rivale'' Glasgow Rangers, sâmbătă, în derby-ul etapei a şasea a campionatului de fotbal al Scoţiei.

Rangers, lipsită în continuare de serviciile internaţionalului român Ianis Hagi, în recuperare după o accidentare gravă, a încasat trei goluri pe parcursul primei reprize a partidei de pe Celtic Park, în care gazdele au punctat prin Liel Abada (8, 43) şi Joao Pedro "Jota" (32), informează Agerpres.

Celtic a marcat ultimul gol al întâlnirii în repriza secundă, prin David Turnbull (78).

În urma acestui succes, al şaselea consecutiv de la debutul sezonului, Celtic Glasgow este lider al clasamentului, cu maximum de puncte (18), în timp ce Glasgow Rangers se află pe poziţia secundă, cu 13 puncte.

Celtic Glasgow va primi marţi vizita echipei spaniole Real Madrid, deţinătoarea trofeului, în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor ediţia 2022-2023, în timp ce Glagow Rangers va juca miercuri, în deplasare, cu formaţia olandeză Ajax Amsterdam, în cadrul aceleiaşi competiţii.