CFR Cluj a fost aproape de o performanță ISTORICĂ: VAR-ul le-a anulat campionilor golul calificării în optimile de finală ale Ligii Europa

GSP
CFR Cluj

CFR Cluj a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Europa, după ce a remizat cu FC Sevilla, scor 0-0, în manşa secundă a 16-imilor, pe stadionul Ramon Sanchez-Pizjuan. În tur, scorul a fost 1-1. CFR Cluj a avut un gol anulat spre final pentru henţ, după consultarea VAR.

În minutul 87, Păun a înscris un gol, dar reuşita sa a fost anulată pentru henţ la Traore, după consultarea VAR.

În minutul 89, tehnicianul Dan Petrescu a primit cartonaş galben pentru proteste.

Un minut mai târziu, de la CFR Cluj a fost eliminat Bordeianu, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Sevilla: Bounou – Jesus Navas (En-Nesyri ’76), Diego Carlos, Kounde, Reguilon – Fernando, Jordan (Banega ’57), Gudelj – Suso (Nolito ‘67), De Jong, Ocampos. Antrenor: Julen Lopetegui.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă (Boli ’27), Camora – Deac, Bordeianu, Djokovic (Rondon ’78), Păun – Traore, Omrani (Golofca ’84). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Jesus Navas ’44, Nolito ’90, En-Nesyri ‘90+2 / Deac ’59, Djokovic ’73, Bordeianu ’74, ’90, Boli ‘85

Cartonaş roşu: Bordeianu ‘90

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Letonia, cu Andris Treimanis la centru, ajutat la cele două linii de Haralds Gudermanis şi Aleksejs Spasjonnikovs şi cu rezerva Aleksandrs Golubevs. Arbitri VAR au fost Stuart Attwell şi Lee Betts.

Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Ligii Europa este programată vineri, la Nyon, la ora 14.00.