VIDEO CFR Cluj scrie ISTORIE, cu Dan Petrescu pe bancă: A învins-o pe Celtic Glasgow, 2-0, și s-a calificat în şaisprezecimile Europa League

GSP
CFR Cluj

CFR Cluj a învins echipa scoţiană Celtic Glasgow, scor 2-0, pe Stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", în ultima rundă din grupa E a Europa League. Campioana României s-a calificat în şaisprezecimile de finală al competiției.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 48, prin fundaşul central Andrei Burcă, care a reluat cu capul, din interiorul careului, în urma unei lovituri de colţ executată de Ciprian Deac.

În minutul 70, CFR Cluj a dus scorul la 2-0, după reușita mijlocașului Damjan Djokovic. Croatul a primit o pasă de la Ciprian Deac și l-a învins pe portarul lui Celtic.

Vezi golurile AICI

În celălalt meci din grupă, Rennes - Lazio, scor (Gnagnon '30 şi '87). Ştefan Radu nu a fost în lotul oaspeţilor.

La Cluj-Napoca au evoluat următoarele echipe:

CFR: Arlauskis - Susici, Burcă, Cestor, Camora - Djokovici (Luis Aurelio '83), Bordeianu, Culio - Deac (Hoban '85), L. Traore, Omrani (Golofca '74). Antrenor Dan Petrescu;

Celtic: Gordon - Bauer, Jullien (Ajer '46), Bitton, Bolingoli - Robertson, Ntcham - Sinclair, L. Morgan (Bayo '67), M. Johnston (Karamoko '73) - Griffiths. Antrenor Neil Lennon.

Cartonaşe galbene: Camora '68

Arbitri: Halis Ozkahya - Ceyhun Sesiguzel şi Ekrem Kan - Alper Ulusoy (toţi din Turcia).

Clasamentul final al grupei este următorul: Celtic - 13 puncte, CFR Cluj - 12 puncte, Lazio - 6 puncte, Rennes - 4 puncte. Celtic şi CFR Cluj merg în primăvara LE.

Tragerea la sorţi a 16-imilor Ligii Europa este luni, de la ora 14.00.