CFR Cluj i-a umilit pe olteni, în Bănie, și își păstrează titlul de campioană a României

Inquam Photos / Manases Sandor
CFR CLuj campioana campionat

CFR Cluj este vechea și noua campioană a României, după ce s-a impus detașat, în Bănie, în finala cu CSU Craiova. Oltenii au fost umiliți pe propriul teren, deși începuseră perfect meciul, prin golul lui Dan Nistor, din minutul 10.

La pauză s-a intrat indecis, 1-1, după golul lui Vinicius, din minutul 36. Kevin Boli a făcut 2-1 cu capul, în minutul 56, iar Deac a închis tabela, în minutul 77, dintr-un penalti.

Este titlul cu numărul 6 pentru CFR Cluj, al treilea consecutiv.

Citește și: Tudose, atac devastator la adresa PNL și USR-PLUS: ‘Mor oamenii cu zile, dar puritanii politicii românești se bat pe transferuri îmbibate de principii’

Campioana CFR Cluj va reprezenta România în ediţia 2020-2021 a Ligii Campionilor, urmând să joace în primul tur preliminar. Universitatea Craiova, locul doi, va evolua în primul tur preliminar al Ligii Europa.