Chelsea Londra este CAMPIOANA Europei

liga campionilor

Formaţia Chelsea Londra a câștigat cu scorul de 1-0 în fața echipei Manchester City, sâmbătă seară, finala Ligii Campionilor, care s-a disputat pe stadionul Dragao din Porto. Golul a fost marcat de Kai Havertz, în minutul 42. Chelsea câștigă pentru a doua oară trofeul suprem al celei mai importante competiții europene intercluburi, prima dată impunându-se în 2012 după lovituri de penalty în fața lui Bayern Munchen.

Manchester City a început cu sistemul 4-3-3, în timp ce Chelsea a aliniat o formulă 3-4-3.

Prima ocazie importantă le-a aparținut londonezilor, Timo Werner șutând în brațele portarului Ederson din situație ideală, în minutul 14.

City a replicat prin Foden, al cărui șut din careu a fost blocat în ultima clipă de un fundaș advers, în minutul 29.

În minutul 39, Chelsea l-a pierdut pe Tiago Silva, care a ieșit din teren accidentat, fiind înlocuit de Andreas Christensen.

Londonezii au deschis scorul în minutul 43, când Kai Havertz a primit o pasă în adâncime de la Mason Mount, l-a driblet pe Ederson și a înscris în poarta goală.

Cetățenii au fost la un pas de a primi o lovitură de pedeapsă în minutul 60, când arbitrul partidei a analizat cu ajutorul sistemului VAR un posibil henț în careu la Reece James. În cele din urmă jocul a continuat, fără a fi dictat penalty.

Chelsea a trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 73, Christian Pulisic reluând din careu, puțin pe lângă poartă, o minge primită de la Kai Havertz.

Manchester City a asediat poarta londonezilor în ultimele minute ale finalei, însă defensiva „albaștrilor” nu a cedat.

Partida a fost prelungită cu 7 minute, însă „cetățenii” nu au mai reușit să puncteze, Chelsea devenind astfel campioana Europei în ediția 2020-2021.

Au evoluat echipele:

Manchester City: 31. Ederson - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 3. Ruben Dias, 11. Aleksandr Zincenko - 20. Bernardo Silva (25. Fernandinho, 64), 8. Ilkay Gundogan, 47. Phil Foden - 26. Riyad Mahrez, 17. Kevin De Bruyne (căpitan; 9. Gabriel Jesus, 60), 7. Raheem Sterling (10. Sergio Aguero, 77). Antrenor: Josep Guardiola.

Rezerve neutilizate: 13. Zack Steffen, 33. Scott Carson - 6. Nathan Ake, 14. Aymeric Laporte, 16. Rodri, 21. Ferran Torres, 22. Benjamin Mendy, 27. Joao Cancelo, 50. Eric Garcia.

Chelsea: 16. Edouard Mendy - 28. Cesar Azpilicueta (căpitan), 6. Thiago Silva (4. Andreas Christensen, 39), 2. Antonio Rudiger - 24. Reece James, 5. Jorginho, 7. Ngolo Kante, 21. Ben Chilwell - 29. Kai Havertz, 19. Mason Mount (17. Mateo Kovacic, 80) - 11. Timo Werner (10. Christian Pulisic, 66). Antrenor: Thomas Tuchel.

Rezerve neutilizate: 1. Kepa Arrizabalaga, 13. Willy Caballero - 3. Marcos Alonso, 15. Kurt Zouma, 18. Olivier Giroud, 20. Callum Hudson-Odoi, 22. Hakim Ziyech, 23. Billy Gilmour, 33. Emerson.