Chelsea Londra şi-a respectat blazonul şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Chelsea

Chelsea, deţinătoarea trofeului, şi-a respectat blazonul şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal cu o victorie şi în manşa secundă cu Lille, 2-1 (1-1) în deplasare, miercuri seara.

După 2-0 la Londra, ''Blues'' au câştigat pe terenul campioanei Franţei, în ciuda perioadei tulburi prin care trec.

Lille a deschis scorul prin turcul Burak Yilmaz (38 - penalty), dar echipa antrenată de Thomas Tuchel a revenit, a egalat prin americanul Christian Pulisic (45+3), iar spaniolul Cesar Azpilicueta a marcat golul victoriei (71).

Gazdele au început cu un forcing, dar fără a reuşi să îşi creeze ocazii mari de gol.

Oportunitatea a venit în min. 37, când Jorginho a lovit mingea cu mâna în propriul careu din reflex, iar Burak Yilmaz a transformat lovitura de pedeapsă. Turcul a devenit al treilea cel mai vârstnic marcator din fazele eliminatorii ale Champions League, la 36 de ani şi 244 de zile, după galezul Ryan Giggs (37 ani şi 148 zile) şi italianul Paolo Maldini (36 ani 333 zile).

Chelsea a restabilit egalitatea la ultima fază a primei reprize (45+3), prin Pulisic, care a marcat cu un şut la colţul lung, după o lansare din partea lui Jorginho.

După pauză, Lille a mai avut două ocazii de a trece în avantaj, însă Burak Yilmaz (52) a trimis puţin pe lângă vinclu cu o lovitură de cap, iar Xeka (63) a expediat mingea în bară, tot cu capul.

Chelsea a tranşat soarta calificării în min. 71, când Mount s-a descurcat excelent pe partea stângă şi a centrat în faţa porţii, unde Azpilicueta a venit oportun şi a trimis mingea în plasă cu genunchiul.

Chelsea a mai avut o ocazie bună pe final, însă portarul Leo Jardim a apărat şutul său (90+2).

Chelsea este a treia echipă din Anglia calificată în sferturile de finală, la fel ca anul trecut, celelalte fiind Liverpool şi Manchester City.

Au evoluat echipele:
Lille: Leo Jardim - Jose Fonte, Sven Botman (Amadou Onana, 58), Tiago Djalo - Mehmet Zeki Celik (Timothy Weah, 58), Jonathan Bamba (Angel Gomes, 77), Xeka, Benjamin Andre, Gabriel Gudmundsson (Domagoj Bradaric, 77) - Burak Yilmaz, Jonathan David (Hatem Ben Arfa, 77). Antrenor: Jocelyn Gourvennec.
Chelsea: Edouard Mendy - Andreas Christensen (Trevoh Chalobah, 33), Thiago Silva, Antonio Ruediger - Cesar Azpilicueta, Ngolo Kante, Jorginho (Ruben Loftus-Cheek, 74), Mateo Kovacic (Mason Mount, 46), Marcos Alonso - Kai Havertz (Hakim Ziyech, 83), Christian Pulisic (Romelu Lukaku, 74). Antrenor: Thomas Tuchel.

Arbitru: Davide Massa; arbitri asistenţi: Filippo Meli, Stefano Alassio; al patrulea oficial: Luca Pairetto
Arbitru video: Massimiliano Irrati; arbitru asistent video: Maurizio Mariani (toţi din Italia)