Chelsea şi West Ham United, învingătoare în campionatul Angliei

Chelsea

Echipele londoneze Chelsea şi West Ham United au câştigat partidele disputate pe teren propriu, luni seara, în cadrul etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Angliei, potrivit Agerpres.

Chelsea s-a impus cu 2-0 în duelul cu Everton, prin autogolul lui Ben Godfrey (31) şi reuşita lui Jorginho, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 65.

Germanul Thomas Tuchel, care a preluat-o pe Chelsea la finele lunii ianuarie, a devenit cu această ocazie primul antrenor a cărui echipă nu a încasat niciun gol în primele sale cinci meciuri de pe teren propriu în Premier League, conform Reuters.

Citește și: Filmul ȘANTAJULUI președintelui CJ Călărași față de procurorul care îl ancheta - Îl amenința cu sesizări fictive, televiziunea și spunea că 'va face balamuc'

De la sosirea sa pe Stamford Bridge, Chelsea a reuşit o serie de 11 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competiţiile, primind doar două goluri, unul dintre ele fiind de fapt un autogol.

În celălalt meci disputat luni, West Ham United s-a impus tot cu 2-0 în faţa formaţiei Leeds United, prin golurile înscrise în prima repriză de Jesse Lingard (21) şi Craig Dawson (28).

West Ham se menţine astfel în cursa pentru calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, aflându-se pe poziţia a cincea, la două puncte distanţă de Chelsea, ocupanta locului al patrulea, ultimul care asigură participarea la cea mai importantă competiţie continentală intercluburi.

Citește și: VIDEO 'LECȚIA' de TEROARE și UMILINȚĂ la adresa Poliției Române vine de la Gorj - Agenți amenințați și înjurați de RECALCITRANTUL unei comune, lăsat fără permis