Chelsea, victorie muncită cu Newcastle: Londonezii au închis etapa a 28-a din Premier League

Chelsea FC
chelsea fc

Echipa Chelsea Londra a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 3-2, formaţia Newcastle United, luni seara, în ultimul meci al etapei a 28-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Golurile au fost marcate de Nicolas Jackson (6), Cole Palmer (57) şi Mihailo Mudrik (76) pentru învingători, respectiv Alexander Isak (43) şi Jacob Murphy (90).

Acest prim succes în trei meciuri din Premier League le oferă puţin oxigen jucătorilor londonezi şi antrenorului lor, Mauricio Pochettino, care mai au de jucat şi o restanţă cu Tottenham, la o dată care nu a fost încă stabilită.

Echipa de pe Stamford Bridge, aflată pe locul 11 în clasament, la un singur punct în spatele lui Newcastle (locul 10), va evolua duminică pe teren propriu în sferturile de finală ale Cupei Angliei, împotriva formaţiei de ligă secundă Leicester City.

Celelalte meciuri din campionatul englez, disputate sâmbătă şi duminică, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Sâmbătă

Manchester United - Everton 2-0

Au marcat: Bruno Fernandes (12 - penalty), Rashford (36 - penalty).

Bournemouth - Sheffield United 2-2

Au marcat: Dango Ouattara (73), Enes Unal (90+1), respectiv Hamer (27), Jack Robinson (64).

Crystal Palace - Luton Town 1-1

Au marcat: Mateta (11), respectiv Woodrow (90+6).

Wolverhampton - Fulham 2-1

Au marcat: Ait-Nouri (52), Cairney (67, autogol), respectiv Iwobi (90+8).

Arsenal Londra - Brentford 2-1

Au marcat: Rice (19), Havertz (86), respectiv Wissa (45+4).

Duminică

Aston Villa - Tottenham 0-4

Au marcat: James Maddison (50), Brennan Johnson (53), Son Heung-min (90+1), Werner (90+4).

Fundaşul Radu Drăguşin a evoluat pentru Tottenham din minutul 49 şi a primit un cartonaş galben (61).

West Ham United - Burnley 2-2

Au marcat: Paqueta (46), Ings (90+2), respectiv David Fofana (11), Mavropanos (45+2 - autogol).

Brighton - Nottingham Forest 1-0

A marcat: Omobamidele (29 - autogol).

FC Liverpool - Manchester City 1-1

Au marcat: Alexis Mac Allister (50 - penalty), respectiv Stones (23).