Chilianul Jose Ignacio Cornejo Florimo a câștigat etapa a 9-a a Raliului raid Dakar 2022

Sam Sunderland Dakar

Pilotul chilian Jose Ignacio Cornejo Florimo (Honda) a câştigat, marţi, la secţiunea moto, etapa a 9-a a Raliului raid Dakar 2022, desfăşurată în buclă la Wadi Ad Dawasir (Arabia Saudită), în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 44, conform Agerpres.

Cornejo, care a câştigat şi etapa a 7-a, a fost cronometrat pe cei 287 km ai specialei cu timpul de 2 h 29 min 30 sec, fiind urmat de argentinianul Kevin Benavides (KTM), campionul en titre, la 01 min 26 sec, şi de americanul Ricky Brabec (Honda), campionul din 2020, la 01 min 47 sec.

Gyenes a încheiat pe 44, la 29 min 57 sec de învingător.

Noul lider al cursei este austriacul Matthias Walkner (KTM), clasat pe patru în etapa de marţi. El este urmat în ierarhia generală de britanicul Sam Sunderland (KTM), la 02 min 12 sec, şi de francezul Adrien Van Beveren (Yamaha), clasat pe 9 în această etapă, la 03 min 56 sec.

Sătmăreanul Gyenes se menţine pe locul 41, la 06 h 14 min 14 sec.

La clasat Malle Moto (Original by Motul), fără asistenţă tehnică, românul a încheiat etapa pe 5 şi ocupă acelaşi loc şi în clasamentul general.

Etapa a 10-a, programată miercuri, va avea loc între Wadi Ad Dawasir şi Bisha, pe 759 km, dintre care 375 km cronometraţi.