China și Arabia Saudită se alătură pentru un al doilea exercițiu naval comun

Autor: Alecsandru Ionescu

Publicat: 10-10-2023

Actualizat: 10-10-2023

Article thumbnail

Sursă foto: atalayar.com

China şi Arabia Saudită au început luni un exerciţiu naval comun, a relatat marţi cotidianul chinez Global Times, citând forţele navale chineze, transmite Reuters.

Exerciţiul s-a deschis printr-o ceremonie la o bază din Zhanjiang, în provincia chineză sudică Guangdong, cu participarea a sute de militari de ambele părţi, potrivit Agerpres.

Luna trecută, Ministerul Apărării al Chinei a comunicat că cele două părţi au în plan lansarea unui exerciţiu naval comun în octombrie, al doilea de acest fel între cele două state.

Analişti şi experţi citaţi de Global Times afirmă că desfăşurarea acestui al doilea exerciţiu indică faptul că Arabia Saudită şi China au făcut din aceste manevre o rutină, în contextul în care caută o întărire a cooperării militare, printre alte domenii.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri