Chindia Târgovişte s-a calificat fără emoţii în sferturile Cupei României

Chindia Târgovişte

Chindia Târgovişte a obţinut o calificare fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, miercuri, după ce a învins în deplasare formaţia de ligă secundă Farul Constanţa cu scorul de 3-0 (1-0), anunță AGERPRES.

Echipa antrenată de Emil Săndoi s-a impus prin golurile marcate de Valmir Berisha (39), din centrarea lui Andrei Şerban, de Paul Iacob (70), din lovitură liberă de la 22 de metri, şi Tomas Diaz (72), cu un şut cu boltă de la 18 metri.

Farul a acuzat neacordarea unui penalty la 2-0 pentru Chindia, pentru un henţ în careu.

Chindia este a treia echipă calificată în sferturile de finală ale competiţiei, după formaţiile de ligă secundă Dunărea Călăraşi şi Petrolul Ploieşti. Chindia venea după trei eşecuri consecutive în Liga I.

AFC Farul Constanţa - AFC Chindia Târgovişte 0-3 (0-1), Stadion Farul - Constanţa

Au marcat: Valmir Berisha (39), Paul Iacob (70), Tomas Diaz (72).

Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vlad Bârleanu (Bucureşti), Florian Alexandru Vişan (Galaţi); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)

Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) - CCA, Dragoş Ionescu (Bucureşti) - FRF