Ciclism: Eduard Grosu a încheiat pe locul secund cursa Belgrad - Banja Luka

bzb.ro
Eduard Grosu

Eduard Grosu a încheiat pe locul secund cursa Belgrad - Banja Luka.

Rutierul român Eduard-Michael Grosu (HRE Mazowsze Serce Polski) s-a clasat pe locul secund în cursa ciclistă Belgrad - Banja Luka, încheiată sâmbătă în Bosnia-Herţegovina, la şase secunde de învingător, slovenul Grego Matija Cerne (mebloJOGI Pro-concrete), informează Agerpres.

Podiumul a fost completat de polonezul Bartosz Rudyk (Voster ATS Team), tot la şase secunde de câştigător.

În etapa a patra, ultima, desfăşurată sâmbătă, între Novi Grad şi Banja Luka, s-a impus slovenul Kristjan Hocevar (Adria Mobil), cronometrat pe 164 km cu timpul de 3 h 06 min 20 sec. Pe locul secund s-a clasat Cerne, în acelaşi timp cu învingătorul, iar Rudyk a fost al treilea, la 14 secunde.

Grosu, care era liderul cursei după trei etape, a încheiat etapa pe locul al optulea, la 14 secunde de Hocevar.

Eduard-Michael Grosu a reuşit două clasări pe locul secund în etapele a doua şi a treia ale cursei.