Ciclista Lotte Kopecky, noua campioană mondială în cursa pe șosea

wikidata
lotte kopecky

Ciclista belgiană Lotte Kopecky s-a impus en solitaire în cursa pe şosea, duminică, la încheierea Campionatelor Mondiale de la Glasgow, informează AFP.

Flamanda în vârstă de 27 de ani îi urmează în palmaresul acestei probe olandezei Annemiek van Vleuten, victima unui incident mecanic în final. Kopecky a parcurs cei 154,1 km în 4 h 02 min 12 sec, fiind urmată la 7 sec de olandeza Demi Vollering şi daneza Cecilie Uttrup Ludwig, potrivit agerpres.

Kopecky, care a câştigat mai ales ultimele două Tururi ale Flandrei, era favorită înaintea cursei.

După victoria lui Mathieu van der Poel în faţa lui Wout Van Aert în cursa masculină pe şosea, ea a adus o revanşă pentru Belgia şi a privat Olanda, principala forţă din ciclismul feminin, de un al şaselea triumf în şapte ani.

Este al şaptelea titlu mondial pentru Belgia în ciclismul feminin, primul din 1973 şi primul pe şosea pentru Kopecky, care a obţinut şi două medalii de aur pe pistă la aceste Mondiale.