Ciclistul belgian Remco Evenepoel a câştigat Cursa strugurilor

backtoromania.com
bicicleta ciclism biciclist

Ciclistul belgian Remco Evenepoel (Deceuninck) a câştigat Cursa strugurilor, încheiată joi la Overijse, periferia oraşului Bruxelles, şi al cărei traseu de 192 km a propus cinci ascensiuni care vor fi prezente şi în programul Campionatelor Mondiale de la finele lunii septembrie, informează AFP, citat de agerpres.

Tânărul ciclist de 21 de ani s-a impus ''en solitaire'', după ce s-a desprins de pluton la Smeysberg, cu 60 km înainte de sosire, fiind cronometrat în 4 h 15 min 55 sec (medie orară: 45,015 km).

El a fost urmat de danezul Mikkel Honore, la 40 de secunde, şi de compatriotul său Aime De Gendt, la 53 de secunde.

Evenepoel şi-a trecut în cont cu această ocazie a 20-a victorie din carieră, a şasea a sezonului. El îi urmează în palmaresul cursei coechipierului său francez Florian Senechal, absent anul acesta.