Ciclistul belgian Remco Evenepoel a câştigat en solitaire cursa semi-clasică italiană Coppa Bernocchi

ciclism

Ciclistul belgian Remco Evenepoel (Deceuninck) a câştigat en solitaire cursa semi-clasică italiană Coppa Bernocchi, ajunsă la cea de-a 104-a sa ediţie, care s-a desfăşurat luni, pe ploaie, în jurul oraşului Legnano (nordul Italiei), informează AFP, citat de agerpres.

Evenepoel a fost cronometrat pe distanţa de 197 km în 4h 26 min 13 sec (medie orară: 44,4 km), fiind urmat la 1 min 49 sec de italianul Alessandro Corvi (UAE Emirates) şi la 1 min 50 sec de compatriotul acestuia Fausto Masnada (Deceuninck)

Tânărul rutier belgian (21 ani) s-a distanţat cu circa 30 km înainte de sosire de cei cinci ciclişti care l-au însoţit într-o evadare, printre care şi s-a aflat şi francezul Thibaut Pinot (clasat pe locul 5).

Remco Evenepoel a obţinut cu această ocazie al optulea său succes din acest sezon, anunţându-se drept unul dintre candidaţii la victorie sâmbătă, în Turul Lombardiei, marea cursă clasică de final de sezon, în care a suferit o gravă căzătură anul trecut.