Ciclistul columbian Sergio Higuita a câştigat etapa regină, a 4-a, a Turului Romandiei

ciclism

Ciclistul columbian Sergio Higuita (Bora Hansgrohe) a câştigat sâmbătă etapa regină, a 4-a, a Turului Romandiei (Elveţia), pe un traseu de 180,1 km între Aigle şi Zinal, în timp ce australianul Rohan Dennis (Jumbo Visma) şi-a consolidat poziţia de lider înainte de ultima etapă, notează AFP, citat de Agerpres.

Higuita, recent învingător în Turul Cataloniei, s-a impus la sprint cu timpul de 4h58min52sec, fiind urmat în acelaşi timp de rusul Aleksandr Vlasov (Bora) şi spaniolul Joan Ayuso (UAE Emirates). Rohan Dennis a sosit al 11-lea la trei secunde de învingător.

În clasamentul general, Rohan Dennis păstrează tricoul verde cu un avans de 15 secunde faţă de Ayuso respectiv 18 secunde faţă de Vlasov.

Ultima etapă are loc duminică, între Aigle şi Villars-sur-Ollon, un contratimp individual de 15,8 km.