Ciolacu: Se poate răsturna ierarhia din exit-poll

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 24-11-2024

Actualizat: 24-11-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Digi24

Candidatul PSD la alegerile prezidențiale, Marcel Ciolacu, poziționat pe primul loc în toate exit-poll-urile realizate după primul tur de scrutin, că este posibil să se schimbe clasamentul actual în ceea ce privește locul doi.

„Este un scor așteptat. Până acum eram obișnuiți să fie doi poli, cei doi poli erau puterea și opoziția. În acest moment există trei poli, un pol suveranist, un pol de stânga și un pol de dreapta, normal că s-au fragmentat foarte mult voturile. Eu cred că scorul meu va mai crește, se vor numără voturile, eșantioanele de la exit-poll, de aceea consider că încă suntem într-o dinamică și de aceea am o reținere să vorbesc cine va fi în turul doi. Haideți să vedem care vor fi voturile din Diaspora, au votat foarte mulți, mult mai mulți decât data trecută, cred că s-a ajuns la aproape 800.000 de voturi, față de 635.000 data trecută, asta înseamnă raportat la prezența de vot din România aproape 8%. Părerea mea este că se poate răsturna ierarhia din aceste exit-poll-uri”, a declarat Ciolacu.

În exit-poll-urile CURS și Avangarde pe locul 1 este Marcel Ciolacu, pe locul 2 - Elena Lasconi, pe locul 3 - Călin Georgescu cu o diferență de aproximativ 2% între locurile doi și trei.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri