Clarisse Agbegnenou triumfă din nou! Judoka franceză câștigă Grand Slam-ul de la Taşkent

AGERPRES
judo standard

Judoka franceză Clarisse Agbegnenou, care vizează al doilea său titlu olimpic în această vară,, a reuşit să se impună sâmbătă în Grand Slam-ul de la Taşkent, la categoria - 63 kg, la o lună după ce îl câştigase pe cel de la Paris, informează AFP.

Agbegnenou a învins-o în semifinale pe japoneza Nami Nabekura, iar apoi s-a impus în finală în faţa compatrioatei acesteia Momo Tatsukawa, conform Agerpres.

În vârstă de 31 de ani, Clarisse Agbegnenou şi-a trecut astfel în palmares al doilea succes consecutiv după cel obţinut pe 3 februarie în Grand Slam-ul din capitala Franţei, semn că a trecut cu bine peste dezamăgirea de la Campionatele Europene din luna noiembrie, unde s-a clasat pe locul al şaptelea.

Devenită anul trecut campioană mondială pentru a şasea oară, după o pauză în care a adus pe lume un copil, Clarisse Agbegnenou vizează acum să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului olimpic, aşa cum a făcut-o în 2021, la Tokyo.

Până atunci însă, ea va încerca să-şi apere titlul mondial la Abu Dhabi, între 19 şi 24 mai.