Clubul Manchester United a fost pus sub acuzare de Federația Engleză de Fotbal, după meciul cu Liverpool

manchester united

Clubul Manchester United a fost pus sub acuzare de Federația Engleză de Fotbal, marți, după ce mai mulți jucători l-au înconjurat pe arbitrul Craig Pawson și au protestat vehement în timpul meciului cu Liverpool, de duminică, scor 2-0 pentru lider, anunță MEDIAFAX.

Incidentul s-a petrecut în minutul 25 al partidei dintre Liverpool și Manchester United, când Roberto Firmino a înscris pentru 2-0. În cele din urmă, reușita brazilianului a fost anulată pentru un fault comis de Virgil van Dijk asupra portarului David de Gea.

Golul lui Firmino a fost inițial validat, fapt ce a generat numeroase proteste din partea jucătorilor lui Manchester United, care l-au înconjurat pe arbitrul Craig Pawson. Cel mai vehement a fost David De Gea, portarul văzând și un cartonaș galben.

"Clubul nu a reușit să se asigure că jucătorii săi se vor comporta într-o manieră normală în minutul 25 al meciului din Premier League, împotriva lui Liverpool", se arată în comunicatul emis de Federația Engleză, citat de Sky Sports.

Manchester United are timp până joi să răspundă acuzației.