CM 2022: Selecţionerul Japoniei a spus că jucătorii săi au înţeles ce le-a cerut

CNN
Qatar world cup 2022

Selecţionerul naţionalei Japoniei, Hajime Moriyasu, a declarat că fotbaliştii săi au înţeles ce le-a cerut în timpul meciului de miercuri cu Germania, câştigat cu 2-1 de echipa asiatică la Cupa Mondială 2022 din Qatar, informează DPA şi Reuters, potrivit Agerpres.

Ilkay Gundogan (33 - penalty) a deschis scorul pentru echipa antrenată de Hansi Flick, dar niponii, care au avut o posesie de doar 26%, au întors rezultatul în ultimul sfert de oră prin reuşitele a două rezerve, Ritsu Doan (75) şi Takuma Asano (83). Cei doi marcatori ai Japoniei evoluează în Bundesliga, la Freiburg, respectiv Bochum.

"Noi am vrut să începem jucând agresiv, am vrut să dominăm meciul. Dar Germania este foarte puternică, aşa că a trebuit să ne apărăm cu insistenţă şi să profităm de ocaziile noastre", a afirmat Hajime Moriyasu, ale cărui schimbări din a doua repriză au întors soarta meciului.

"Ştiam că trebuie să ne apărăm mai bine. De aceea am schimbat sistemul. Jucătorii au ştiut imediat ce vreau să spun şi cum ar trebui să reacţioneze", a menţionat Moriyasu.

"Este o mare surpriză. Noi am văzut victoria Arabiei Saudite împotriva Argentinei. Ţările asiatice ating nivelul mondial", a spus tehnicianul.

În Grupa E, Japonia va juca în următorul meci cu Costa Rica şi visează să ajungă cel puţin în optimi de finală, în timp ce Germania, de patru ori câştigătoare a competiţiei, se teme acum că va părăsi al doilea Mondial consecutiv după faza grupelor.