CM atletism: Ana Veronica Rodean, locul 26 în proba de 35 km marş; Mihaela Acatrinei a abandonat

rtv.net
atletism obstacole

Atleta Ana Veronica Rodean s-a clasat, vineri, pe locul 26, în proba de 35 de kilometri marş, iar Mihaela Acatrinei a abandonat cu 10 km înainte de final, la Campionatele Mondiale în aer liber din Eugene (Oregon, SUA), anunță news.ro.

Ana Maria Rodean a încheiat cursa de 35 km marş, cu timpul de 3:01.29 ore, pe locul 26, iar Mihaela Acatrinei a abandonat după 25 de kilometri din cursă.

Medalia de aur a revenit sportivei peruane Kimberly Garcia Leon (2:39.16 ore).

În competiţia din SUA, România va mai avea un singur reprezentant, duminică, tot la 35 km marş, pe Marius Iulian Cocioran.

Delegaţia tricoloră la cea de-a 18-a ediţie a CM în aer liber i-a mai inclus pe Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Daniela Stanciu (săritură înălţime), Andrei Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Alexandru Mihăiţă Novac (aruncarea suliţei) şi Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului).

Ediţia CM în aer liber din Eugene a fost amânată un an şi se derulează între 15-24 iulie, cu participarea a peste 1.900 de atleţi din 92 de ţări.