Populaţia din şapte comune ale judeţului Bistriţa-Năsăud a primit, miercuri seara, prin sistemul Ro-Alert, avertizări privind un cod roşu de inundaţii valabil până joi dimineaţa, la ora 8,00, a informat Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) potrivit Agerpres.
Pentru locuitorii din trei dintre aceste comune - Şieu, Şieuţ şi Monor - este a doua avertizare primită pe telefoanele mobile într-un interval de două ore, viiturile formate în urma ploilor torenţiale afectând deja mai multe gospodării.
Celelalte comune intrate sub cod roşu de inundaţii sunt Mărişelu, Budacu de Jos, Cetate şi Dumitriţa, care au mai fost afectate de inundaţii şi în a doua jumătate a lunii mai.
Populaţia a fost avertizată să nu se apropie de cursurile de apă în această noapte.
"În contextul creşterilor de debite pe mai multe cursuri de apă, atragem atenţia populaţiei din zonele vizate să nu traverseze râurile prin apă şi să nu se apropie de malurile acestora. În cazul în care sesizează persoane aflate în pericol, cetăţenii trebuie să anunţe imediat echipajele de salvatori prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112. Totodată, recomandăm cetăţenilor să cureţe rigolele din apropierea locuinţei pentru facilitarea scurgerii normale a apei şi evitarea producerii unor acumulări în gospodării", se arată în mesajul transmis de CJSU Bistriţa-Năsăud
COD ROȘU în Bistrița Năssăud - Populația a fost avertizată prin Ro-Alert
Explorează subiectul
Articole Similare

518
VIDEO Cu mașina pe pârtie - Un șofer s-a rătăcit și s-a trezit printre sănii, în stațiunea Parâng
518

1.578
Ipocrizie de fost magistrat: Horațius Dumbravă despre CCR sau indignarea care ține loc de drept
1.578

53
Accident cu ATV-ul în Arieșeni: Doi turiști au fost răniți
53

4.029
Presupusul iubit al Rodicăi Stănoiu izbucnește după perchezițiile făcute de anchetatori: Mi-au distrus reputația
4.029

5.556
Tragerile LOTO speciale de Anul Nou - Numerele câștigătoare la fiecare categorie
5.556

6.606
Nicușor Dan tună și fulgeră pe final de an: Marea corupție nu mai are ce căuta în România în anul 2026
6.606

63
Bilanț ANSVSA 2025: Peste 212.000 de kilograme de carne, ouă și lactate, retrase de la raft
63

75
Incendiu la un restaurant din Oradea: Sistemul de ventilaţie din exteriorul localului a luat foc
75

71
Percheziţii în Drăgăşani: Aproape 2,5 tone de articole pirotehnice, confiscate de poliţişti
71

64
Trei autoturisme, implicate într-un accident la ieşirea de pe Autostrada A4, în Constanța
64

38
La Bâlea Lac, cel mai mare strat de zăpadă din județ / Risc crescut de avalanșe
38

21
Aproape 150 de tone de articole pirotehnice au fost confiscate de poliţişti în ultimele 3 luni
21

48
Situație periculoasă în Iași: Pompierii intervin pentru îndepărtarea unui element de construcție desprins de vânt
48

















Comentează