Sute de şoferi de autocamioane aşteaptă, miercuri, să iasă din ţară prin principalele puncte de trecere a frontierei din judeţul Arad, iar înainte de Nădlac II, pe autostrada A1, s-a format o coloană lungă de aproximativ cinci kilometri.
Reprezentanţii Poliţiei de Frontieră Arad au declarat, pentru AGERPRES, că un număr mare de TIR-uri s-au prezentat la frontieră într-un timp scurt.
"În ultimele 24 de ore au ieşit din ţară, doar prin PTF Nădlac II, peste 1200 de automarfare. În acest punct se lucrează pe patru artere de control dedicate traficului greu, iar timpul de aşteptare pentru formalităţi este de aproximativ 150 de minute. Se înregistrează un număr mare de autocamioane prezente la verificările de la ieşirea din ţară în timp foarte scurt", a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Arad, Andrei Dincă.
La Nădlac II, TIR-urile aşteaptă pe banda de urgenţă a autostrăzii, coloana fiind lungă de cinci kilometri.
La Nădlac I, este deschisă o arteră de control pentru traficul greu, iar şoferii aşteaptă aproximativ o oră pentru a trece graniţa în Spaţiul Schengen. La Vărşand, unde sunt deschise două artere, se aşteaptă cel puţin 30 de minute.
Pe sensul de intrare în România, şoferii de automarfare aşteaptă circa 30 de minute la Nădlac I şi Nădlac II.
Coloană de autocamioane lungă de cinci kilometri înainte de Vama Nădlac II, pe autostradă
Explorează subiectul
Articole Similare

7
Plimbări cu balon cu aer cald și paradă de mașini, la Festivalul Dovleacului de la Sovata
7

408
EXCLUSIV Sfântul Sinod a ridicat interdicția care îl viza pe ÎPS Teodosie
408

591
Vești bune - cardurile sociale au fost încărcate: cine sunt beneficiarii și ce urmează
591

26
Percheziţii în Ialomiţa şi Călăraşi, într-un dosar de braconaj: Trofee de vânătoare, carne de vânat și arme ridicate
26

1.345
Lovitură pentru Parchetul Militar: judecătorii îl pun în libertate pe militarul responsabil de tragedia din Delta Dunării
1.345

735
Polițist de la Antidrog din Capitală, acuzat că vindea informații unei rețele de trafic de droguri: cum acționa gruparea?
735

32
Linia de cale ferată Constanța-Mangalia, închisă până în februarie 2026: Pasagerii vor fi transportați cu autobuze
32

1.092
Tunelul Tokyo - Aeroportul Băneasa avansează rapid: Utilajul de foraj 'Sfânta Ana' a încheiat lucrările la cel de-al doilea segment de tunel
1.092

43
Bancnote false de 50 de euro, descoperite în Dâmbovița: Trei persoane sunt cercetate
43

46
Măsuri propuse în Dâmbovița: Elevii nu mai au voie să primescă colete aduse de curieri la școală
46

81
VIDEO Accident grav în Mehedinți, cu degajări mari de fum: Două TIR-uri și o mașină au luat foc după coliziune
81

496
Ministrul Muncii dă o veste bună cuplurilor care nu pot să aibă copii: Am cerut și am reușit să obținem 100 de milioane de lei pentru FIV
496

45
Poliția Animalelor, acțiune la Apața: dosare penale şi zeci de amenzi la un târg neautorizat de cai
45
Comentează