Coloane de camioane s-au format şi se întind pe mai mulţi kilometri, marţi, înainte de principalele puncte de trecere a frontierei spre Ungaria, după Rusaliile catolice care au impus restricţii de circulaţie pentru vehiculele de mare tonaj, la Vărşand sau Nădlac II şoferii aşteptând cinci - şase ore pentru a ieşi din ţară, potrivit Agerpres.
Înainte de Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Vărşand, camioanele aşteaptă pe drumul naţional până când şoferii ajung să facă formalităţile de ieşire, aici fiind deschise pentru camioane trei artere de control. Totuşi, potrivit aplicaţiei "Trafic online" de pe site-ul Poliţiei de Frontieră, aici se aşteaptă cel mai mult, respectiv 340 de minute.
"Trafic intens, număr mare de automarfare prezentate la controlul de frontieră pe sensul de ieşire din ţară într-un timp scurt", menţionează aplicaţia.
La PTF Nădlac II, pe autostrada pan-europeană, coloana de camioane formată este de câţiva kilometri şi se aşteaptă cel puţin 300 de minute. Aici sunt deschise şase artere de control pentru traficul greu, dublu faţă de zilele obişnuite.
La Nădlac I, unde sunt disponibile două artere de ieşire pentru camioane, se aşteaptă cel puţin o oră şi jumătate.
Reprezentanţii Poliţiei de Frontieră Arad au declarat, pentru AGERPRES, că aglomeraţia a fost cauzată de cele două zile de interdicţie de circulaţie pe teritoriul Ungariei pentru camioanele de mare tonaj (peste 7,5 tone), respectiv duminică şi luni, de Rusaliile catolice.
Timpi mari de aşteptare se înregistrează şi la punctele de trecere din Bihor şi Satu Mare. La Borş I şoferii de camioane stau cel puţin 180 de minute în coloană, la Borş II - 250 de minute, iar la Petea - 270 de minute.
Coloane mari de camioane înainte de frontiera cu Ungaria, după restricţiile de Rusaliile catolice
Explorează subiectul
Articole Similare

52
Tragedia de la hotelul din Prahova, în care au murit tinerele din Nepal: Un lung șir de nereguli, ce spune șeful ITM - Cercetarea la fața locului, reluată
52

2.301
Criza de la maternitatea din Târgu Mureș: 8 bebeluși infectați cu bacteria care a omorât copiii de la Iași. Din fericire nu a fost niciun deces. Cum s-a răspândit bacteria
2.301

1.090
Programul Rabla 2025 începe marți. Diana Buzoianu: 'Mă aștept ca voucherele să se epuizeze rapid. De anul următor trebuie gândite altfel de programe'
1.090

1.966
Scandal la TVR, după ce mai mulți angajați nu și-ar fi primit primele de sărbători și au dat în judecată postul TV
1.966

33
Camionetă cu trei autoturisme, cuprinsă de flăcări pe A1: pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere
33

2.965
Călin Georgescu, în fața instanței. Judecătorii trebuie să se pronunțe pe validitatea rechizitoriului
2.965

73
Fundaţia Regală Margareta: Cum arată o 'bătrâneţe frumoasă'. Topul nevoilor şi soluţiile oferite vârstnicilor
73

45
Ceață densă pe șosele, marți dimineața. Vizibilitate de doar zeci de metri
45

4.105
Eroul care a apărut din întâmplare: un livrator bengalez a salvat un tânăr atacat cu baioneta
4.105

202
Horoscopul zilei de 1 octombrie 2025. Taurii acționează
202

4.611
Lovitură pentru DNA! Sebastian Ghiță mai scapă de un dosar - Decizia este definitivă
4.611

40
Accident în municipiul Buzău: Un pieton a fost lovit de o mașină
40

86
Cel mai mare proiect de alimentare cu apă şi canalizare din Hunedoara, finanțat prin credit BERD
86
Comentează