Dumitru Pîrvan, la data faptelor comisar în cadrul Gărzii Financiare - Secţia Bucureşti, a fost trimis în judecată de procurorii DNA pentru luare de mită, fiind acuzat că ar fi primit de la administratorii a două societăţi comerciale 10.000 de lei şi două telefoane mobile. Potrivit unui comunicat al DNA transmis miercuri Agerpres, procurorii anticorupţie au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a lui Dumitru Pîrvan pentru săvârşirea a două infracţiuni de luare de mită.
În rechizitoriu se arată că, în cursul lunii octombrie 2012, Dumitru Pîrvan ar fi pretins şi primit de la reprezentantul unei societăţi comerciale 10.000 lei, în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu care decurgeau din funcţia deţinută, privind rezultatele unui control efectuat la firma acestuia din urmă.
De asemenea, spun anchetatorii, în perioada septembrie - octombrie 2012, în aceeaşi calitate şi în aceleaşi circumstanţe, Pîrvan ar fi pretins şi primit de la administratorul unei alte societăţi comerciale foloase materiale în valoare de aproximativ 400 USD (2 telefoane mobile). Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bucureşti. DNA aminteşte că Dumitru Pîrvan a mai fost trimis în judecată într-un alt dosar penal, tot pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită.
Comentează