În Cimitirul Central din Cluj-Napoca va fi organizat un concert de Luminaţie, în 1 noiembrie, al cărui şir a fost întrerupt trei ani, din cauza pandemiei.
"Concertul de Luminaţie, organizat de Scena Urbană, revine LIVE CU PUBLIC, în Cimitirul Central. Pentru prima dată din anul 2019, publicul va putea participa la spectacolul organizat de Luminaţie, în Cimitirul Central din Cluj-Napoca (intrarea dinspre strada Avram Iancu), pe 1 noiembrie, începând cu ora 18,30. Tradiţionalul concert este organizat de Scena Urbană cu susţinerea Primăriei si Consiliului Local al Municipiului Cluj-Napoca si a Iulius Mall Cluj. Concertul de Luminaţie se desfăşoară, neîntrerupt, din anul 2015, iar în perioada pandemiei (anii 2020-2021) a fost transmis către public prin canale media si reţele de socializare", se arată într-un comunicat transmis, joi, de organizatori, potrivit Agerpres.
Potrivit sursei citate, pentru cei care nu pot ajunge însă în cimitir, spectacolul de muzică de operă "Requiem K626" (Wolfgang Amadeus Mozart) va fi difuzat live pe pagina de Facebook a Scenei Urbane, dar şi pe pagina Primăriei Municipiului Cluj-Napoca.
"Ne bucurăm că, în sfârşit, putem să fim din nou împreună, de Luminaţie, şi să comemorăm vieţile celor dragi nouă. Este o zi de celebrare la care participă întreaga comunitate, indiferent de religie. Pe 1 noiembrie, cimitirele sunt luminate de amintirile şi poveştile de viaţă ale celor plecaţi dintre noi, retrăite la lumina lumânărilor aprinse de familiile şi prietenii lor", explică arh. Daniela Maier, coordonatorul Scenei Urbane.
Concertul este susţinut de soliştii Roxana Chicidea, Oana Bolboacă, Adelina Ilca, Claudiu Mădălin Băban, alături de corul si orchestra Claudiopolis dirijate de Vlad Eniu, iar întreg spectacolul este regizat de Ina Hudea.
Comentează