Conference League: Ajax reușește să smulgă un egal în prelungirile meciului cu Bodo/Glimt

playsport.ro
conference league

Echipa norvegiană Bodo/Glimt a încheiat la egalitate joi seara, în deplasare, scor 2-2, cu gruparea olandeză Ajax Amsterdam, în prima manşă a play-off-ului Conference League. Lăncierii au înscris în minutele de prelungire, scrie news.ro.

Albert Gronbaek a înscris primul gol al meciului de la Amsterdam, în minutul 16. Gazdele nu au reuşit să revină în meci, iar Gronbaek a lovit din nou în minutul 64, când a majorat scorul la 2-0. Lăncierii au marcat pe final de meci, dintr-un penalti transformat de Branco van den Boomen, în minutul 90+1, fază la care oaspeţii au avut un jucător eliminat – pe Odin Bjortuft, iar în minutul 90+7 gazdele au egalat prin lobul lui Berghuis, reuşind să evite înfrângerea. S-a încheiat 2-2 şi Ajax îţi continuă seria de meciuri fără înfrângere disputate pe teren propriu, în toate competiţiile, ajungând la şapte.

Rezultate înregistrate joi, în prima manşă a play-off-ului Conference League:

• Molde – Legia Varşovia 3-2 (Gulbrandsen 12, 19, Kaasa 24 / Josue 64, Augustyniak 71);
  • Olympiacos Pireu – Ferencvaros Budapesta 1-0 (El Kaabi 83);
  • Union SG – Eintracht Frankfurt 2-2 (Rasmussen 31, G. Nilsson 68 / Chaibi 3, Kalajdzic 10);
  • Sturm Graz – Slovan Bratislava 4-1 (Biereth 4, Stankovic 27, Kiteishvili 64 penalti, Camara 90+1 / Rodrigues 8);
  • Maccabi Haifa – Gent 1-0 (Pierrot 65);
  • Ajax Amsterdam – Bodo/Glimt 2-2 (van den Boomen 90+1, Berghuis 90+7 / Gronboek 16, 64);
  • Betis Sevilla – Dinamo Zagreb 0-1 (Petkovic 76 penalti);
  • Servette Geneva – Ludogoreţ Razgrad 0-0.