Controverse în Grecia pe marginea construcţiei primei moschei din această ţară

Autor: Gabriel Zamfirescu, Redactor

Publicat: 02-11-2016

Actualizat: 02-11-2016

Article thumbnail

Sursă foto: rt.com

Partidul socialist grec Pasok şi cel liberal, Potami, au criticat miercuri iniţiativa unui grup al dreptei radicale, care a ocupat o clădire din Atena, loc unde ar urma să fie construită prima moschee din Grecia, relatează agenţia EFE. Circa 15 persoane, care conform unor martori purtau costume de camuflaj, au pătruns marţi în acea clădire sub pretextul că doresc să creeze acolo un refugiu pentru persoanele fără adăpost, dar 'numai pentru greci', au închis uşile şi ferestrele şi au început să-i controleze pe cei care se apropiau de acel edificiu.

Formaţiunea Pasok a criticat şi pasivitatea guvernului condus de Alexis Tsipras, care doar a emis un comunicat în care a calificat iniţiativa acelui grup drept 'rasistă', şi îi cere să facă demersuri legale pentru a elibera clădirea. Secretarul general pentru drepturile omului al executivului de la Atena, Kostís Papaioannu, a precizat că aceia care au ocupat clădirea sunt membri ai unei asociaţii care a contestat în instanţă decizia privind construcţia moscheii, contestaţie care însă a fost respinsă. Construcţia moscheii 'este o decizie a statului şi o obligaţie internaţională a ţării', a mai spus oficialul menţionat.

Demersul de ridicare a unei moschei la Atena a fost iniţiat cu zeci de ani în urmă, dar nu a fost niciodată pus în practică din cauza opoziţiei Bisericii Ortodoxe a Greciei. Într-un interviu recent, arhiepiscopul Ieronim al Atenei a avertizat asupra riscului 'dezelenizării' şi al 'islamizării' Greciei, el cerând din nou să se renunţe la proiectul construirii moscheii, conform Agerpres.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri