Corala Fantasia, la cea aniversar - 30 de ani în căutarea sublimului

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 19-10-2025 15:53

Actualizat: 19-10-2025 18:40

Article thumbnail

Sursă foto: facebook.com

Povestea Coralei Fantasia a început, la Vaslui, acum 30 de ani. Este o poveste scrisă cu răbdare, emoţie, muncă, talent şi dăruire, care continuă şi umple de încântare inimile publicului, potrivit Agerpres.

Pornită drept un cor de copii al unei şcoli din municipiul Vaslui, corala a funcţionat apoi în cadrul Palatului Copiilor şi, sub coordonarea profesorului Vasile Negură, a dăinuit în timp şi a reuşit să ajungă una dintre cele mai titrate formaţii corale din România, urcând pe scene importante din ţară şi din Europa.

Proaspăt titular de catedră la Şcoala Gimnazială "Elena Cuza" din Vaslui, alături de colega sa Aurina Petrea, care a fost mulţi ani dirijor secund al coralei, Vasile Negură a hotărât în anul 1995 să înfiinţeze un cor care să strângă laolaltă cele mai bune voci de elevi, plămădind ceva ce avea să de devină mai apoi un simbol al oraşului.

El a mărturisit că începutul a fost unul greu, la şcoală se învăţa în trei schimburi, cursurile se terminau la ora 20:00, iar repetiţiile pentru cor se ţineau de la 20:00 la 22:00. Nici copiii, nici părinţii nu aveau însă nimic de spus, ştiau că performanţa cere efort.

"A venit apoi momentul când, inspirat de "Poveste fără sfârşit", aparţinând scriitorului Michael Ende, am dat coralei numele de Fantasia - lumea copilăriei ameninţată de forţele răului, dar salvată de Bastian şi forţele sale. Au urmat ani şi ani de muncă, schimburile de generaţii, implicând o permanentă înnoire în colectivul de copii, repertoriu, proiecte şi staff. Astfel, începând cu anul 2001, ni s-a alăturat profesorul Sorin Popoiu, cel care va deveni prezentatorul tuturor manifestărilor noastre, un tezaur de metafore, expresii şi cuvinte care au încântat de fiecare dată publicul. Eforturile noastre au fost răsplătite cu împliniri şi succese în plan artistic, concretizate în peste treizeci de turnee, numeroase concerte a cappella, dar şi vocal simfonice, înregistrări, filmări şi multe, multe premii recunoscute în plan naţional, dar mai ales internaţional. Fantasia a concertat alături de coruri renumite - celebrul Madrigal, Corul de Copii Radio, coruri de copii şi adulţi din Germania, Franţa, Italia, Bulgaria, Croaţia. A cântat, de asemenea, sub bagheta unor dirijori şi muzicieni celebri: Bo Johanson, Ana Ungureanu, Voicu Popescu, Merel Metens şi alţii. Au rămas în memoria publicului şi a copiilor colaborările şi concertele susţinute alături de Phoenix şi regretatul Nicu Covaci, Voltaj şi solistul Călin Goia, Adrian Naidin, Paula Seling, Grupul de muzică veche 'Anton Pann'", a evidenţiat Vasile Negură.

Fantasia nu a fost niciodată doar cântec, a fost mai mult, a fost familie, dragoste, dor. Sutele de copii care i-au devenit parte au învăţat la repetiţii, la concerte şi în turnee, dar mai ales la întâlnirile de dincolo de scenă lecţii fără de preţ despre prietenie, despre sprijin, despre triumf, renunţare şi regăsire.

"Fantasia a fost parte din viaţa mea, un drum alături de oameni minunaţi, unde am simţit că muzica nu este doar artă, ci o legătură sufletească. Am trăit împreună începuturile, cu emoţii, cu paşi mici, dar cu visuri mari. Am fost prietenă, mamă, sprijin în momente de emoţie, de teamă sau de bucurie. Am cântat cu entuziasm alsticii Fantasiei şi am pus suflet în fiecare repetiţie, în fiecare apariţie pe scenă. M-am bucurat de fiecare reuşită ca de o sărbătoare. Fantasia mi-a umplut anii de sens, de lumină şi de împlinire. Este o parte din sufletul meu şi va rămâne mereu un dar pe care l-am primit şi l-am oferit cu recunoştinţă", a mărturisit şi Aurina Petrea.

La 30 de ani de existenţă ai coralei, copiii Fantasiei, pe care viaţa i-a dus pe felurite drumuri, mai aproape sau mai departe de locul în care au început să făurească un vis, s-au reunit într-un spectacol aniversar de excepţie. Micuţii firavi care acum 30 de ani urcau timid pe scenă au devenit oameni mari şi au păşit din nou în faţa publicului, unii cu copiii lor de mână, semn că Fantasia are viitor. Unii şi-au făcut din muzică o carieră fiind solişti vocali, compozitori, instrumentişi sau textieri, alţii au îmbrăcat haina preoţiei şi alină suflete păstrând muzica aproape, iar cei mai mulţi au ales alte meserii - sunt profesori, doctori, informaticieni, dar cântecul le este în continuare în suflet. Au crescut împreună râzând şi plângând, îndrăgostindu-se, sperând. Şi-au văzut unii altora începuturile de drum, au simţit gustul micilor şi marilor succese, au suferit când unii s-au abătut de la calea cea bună ori au plecat nedrept în veşnicie, au strâns din dinţi când au fost martori la nedreptăţi, dar au rămas mereu conectaţi la acelaşi dar al lor, învăluiţi în vraja dulce muzicii.

"'Învaţă, omule, să cânţi, căci Dumnezeu nu va şti, la judecată, dacă să te aşeze în cetele oamenilor sau ale Îngerilor, tu ştiind să cânţi la fel ca Îngerii!' (Fericitul Augustin) În Fantasia, fiecare dintre noi a intrat fiind nimeni şi a ieşit fiind cineva. Am intrat goi de orice muzică şi am ieşit plini de armonie, am intrat căutând precum oamenii şi am plecat glăsuind ca Îngerii. Fantasia nu doar pare a fi, ci este o permanentă stare de bine, o caldă binecuvântare, o muncă infinită, dar şi o dulce, dulce bucurie, este laitmotivul vieţii mele", a transmis preotul Adrian Buimac.

"Au fost opt ani de Fantasia, locul care m-a luat în braţe şi m-a crescut. Am foarte multe imagini care-mi trec prin faţa ochilor: ritualul nostru de dinaintea plecării, dropsurile de Halls, sutele de ore de repetiţii, suspinele fetelor după Ian şi Walter, în Germania (ştiu ele care!), şlagărul "Noi n-avem ce mânca, tra-la-la/Dar le-avem cu muzica, tra-la-la!, farsa cu alarmele la telefon, în Franţa... Muzica mi-a dat un scop şi un sens în viaţă. Au trecut zece ani de când am plecat, dar, cu cât trece timpul, cu atât mă simt mai mândră că am fost şi eu membră a Fantasiei", a spus solista Raluca Radu.

Invitat special la concertul aniversar de sâmbătă al Fantasiei - "30 de ani În Căutarea Sublimului...!" a fost Paula Seling, care a remarcat cum talentaţii copii ai coralei au reuşit în timp să arate fără tăgadă că muzica uneşte suflete, generaţii şi idealuri.

"Am simţit, alături de ei, bucuria pură a cântului şi recunoştinţa pentru toţi cei care, de-a lungul anilor, au crescut în acest cor ca într-o mare familie. Fantasia nu este doar o corală - este o şcoală de viaţă, un loc unde tinereţea se întâlneşte cu disciplina, unde prietenia se transformă în armonie, iar visul fiecărui tânăr prinde glas. M-am emoţionat văzând cum generaţiile s-au reunit, cum vocile s-au împletit într-un singur cântec şi cum Vasluiul a vibrat de energie şi frumuseţe. Mulţumesc din inimă domnului profesor Vasile Negură pentru invitaţie, pentru pasiunea cu care clădeşte caractere prin muzică şi pentru exemplul de dăruire oferit atâtor generaţii. La mulţi ani, Corala Fantasia! Să continuaţi să duceţi mai departe această căutare a sublimului, cu aceeaşi credinţă, sensibilitate şi dragoste pentru oameni şi pentru artă", a transmis Paula Seling.

La propunerea Primăriei Vaslui, în semn de preţuire pentru ceea ce această formaţie a fost până acum, dar şi pentru viitor, în Parcul Copou al oraşului, loc plin de amintiri, a fost plantat duminică un castan. Castanul Fantasiei va creşte sub ochii celor ce-şi vor purta paşii pe aleile străvechiului parc, aşa cum copiii fantastici au crescut sub aripa ocrotitoare a mentorului lor, Vasile Negură, cel ce le-a fost ani la rând un al doilea tată.

Şi cum odată cu sărbătoarea coralei, profesorul Vasile Negură a împlinit 70 de ani, dascălul şi-a făcut cunoscută o dorinţă tainică, aceea ca un tânăr pasionat şi dăruit să ducă cu har mai departe un vis început în urmă cu 30 de ani, într-o mică şcoală din centrul Vasluiului.

"Ca orice vis care prinde contur în zori, îmi doresc ca un tânăr muzician să ni se alăture, astfel ca Fantasia să fie reînnoită şi reîntinerită, devenind într-adevăr o poveste fără sfârşit", a transmis profesorul.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri