Coreea de Sud - Bahrain 3-1, la Cupa Asiei pe Naţiuni

stiripesurse.ro
fotbal gol

Coreea de Sud a trecut de Bahrain cu scorul de 3-1, luni, în primul meci al acestor echipe în Grupa E a Cupei Asiei pe Naţiuni la fotbal, care se desfăşoară în Qatar.

Pe stadionul Jassim bin Hamad Stadium din Doha, Lee Kang-in, mijlocaşul lui Paris Saint-Germain, a reuşit dubla, în minutele 56 şi 68, şi a ajuns la şase goluri în ultimele sale şase partide la naţională, informează agenţia Yonhap, potrivit Agerpres.

Hwang In-beom a marcat, în minutul 38, celălalt gol al Coreei de Sud, naţională aflată pe locul 23 în clasamentul FIFA, al cărei selecţioner este fostul mare atacant german Juergen Klinsmann. Bahrainul, locul 86 în clasamentul FIFA, a înscris prin Abdullah Al Hashash în minutul 51.

Coreea de Sud, la care joacă astăzi fotbalişti ca Son Heung-min, de la Tottenham Hotspur, sau Kim Min-jae, de la Bayern Munchen, nu a mai câştigat Cupa Asiei pe Naţiuni din anul 1960.

Tot în Grupa E a acestei competiţii, luni are loc întâlnirea Iordania - Malaysia.