Cosmin Matei a marcat un gol pentru echipa sa, Istra, care a pierdut, cu 2-3, la Hajduk, formaţia lui Steliano Filip

Steliano Filip Dinamo

Hajduk Split a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu 3-2 (1-1), pe Istra, în etapa a XXV-a a primei ligi a campionatului croat de fotbal. Gazdele au întors scorul după ce au fost conduse cu 2-1, reuşind golul victoriei în minutul 90+5.

Gyurcso a deschis scorul în minutul 15, pentru gazde, înainte ca Vojnovici '27 şi Cosmin Matei '53 să-i ducă pe oaspeţi în avantaj. Said '75 şi Letica '90+5 au adus însă victoria echipei Hajduk, la care fostul dinamovist Steliano Filip a jucat până în minutul 69. Matei a jucat până în minutul 67, anunță News.ro.

În urma acestui rezultat, Hajduk se menţine pe locul 2, cu 50 de puncte, la şase puncte de liderul Dinamo Zagreb. Istra este pe locul 8 (din zece echipe), cu 21 de puncte, la cinci puncte de ultimul loc, retrogradabil.