Preţurile producţiei industriale (piaţă internă şi piaţă externă) s-au majorat cu 7,9%, în aprilie 2021 faţă de intervalul similar din anul precedent, arată datele publicate, miercuri, de Institutul Naţional de Statistică (INS), conform agerpres.
În acelaşi timp, comparativ cu martie 2021, în aprilie, preţurile producţiei industriale au crescut cu 1,2%.
Potrivit sursei citate, la nivelul pieţei interne, indicele preţurilor industriale a înregistrat un salt de 1,13% în aprilie vs martie 2021, respectiv de 8,20% în comparaţie cu luna aprilie a anului trecut.
De asemenea, în ceea ce priveşte externă, majorările de preţuri au fost de 1,19% (faţă de martie 2021) şi de 7,33% (faţă de aprilie 2020).
Pe marile grupe industriale, în aprilie 2021 faţă de aprilie 2020, cele mai importante creşteri ale preţurilor producţiei industriale au fost consemnate în: industria energetică (+21,98%), industria bunurilor intermediare (+6,05%), industria bunurilor de folosinţă industrială (+5,61%), industria bunurilor de uz curent (+3,87%) şi industria bunurilor de capital (+2,15%).
Raportat la perioada de referinţă, datele INS relevă faptul că, pe secţiuni de activitate, preţurile au crescut în: industria prelucrătoare - cu 7,36%, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (+13,8%) şi distribuţia apei; salubritate, gestionarea deşeurilor, activităţi de decontaminare (4,30%).
La polul opus se află industria extractivă, care a consemnat un recul de 3,87%, în aprilie 2021, faţă de aceeaşi lună din anul anterior.
Costurile cu producția au crescut cu 8% în ultimul an
București
6°C
Articole Similare

924
Premieră în România. Ce mașini sunt la mare căutare. Dacia, Ford sau Mercedes încep să piardă teren
924

1.139
Bugetul lui Bolojan intră în Guvern cu scandal: CES s-a rupt în trei, sindicatele acuză „ficțiune fiscală”
1.139

33
Deficitul balanței comerciale a României în luna ianuarie s-a redus cu 15,5% față de anul trecut și a ajuns la 2,3 miliarde de euro
33

16
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere pe majoritatea indicilor şedinţa de joi
16

830
Extrageri la Loteria Română pentru premii de peste un milion de euro: Lista completă a numerelor câștigătoare
830

961
Companiile din energie acuză că Guvernul Bolojan le e dator vâdut pentru subvenții: Miliarde bune au rămas neplătite
961

26
Compania Naţională de Investiţii Rutiere a alocat aproape 40 de milioane de lei pentru exproprieri pentru lotul 2B Grinţieş-Pipirig al Autostrăzii A8 Târgu Mureş-Târgu Neamţ
26

2.033
FOTO Zahăr cu gramaj "subțiat" pe rafturile magazinelor: inspectorii ANPC au descoperit nereguli grave
2.033

74
Daniel Constantin (ARICE): „Reducerea deficitului comercial este un semnal pozitiv, dar exporturile trebuie consolidate”
74

2.620
Guvernul României intervine în plină criză energetică: compensații la motorină pentru o categorie socială / Cine e vizat
2.620

74
Șeful Camerei Consultanților Fiscali, propunere îndrăzneață în plină criză energetică: reducerea accizei la carburanți sau amânarea creșterilor de taxe
74

73
Spania intră în dispută cu SUA după ce a refuzat să crească bugetul apărării la 5% din PIB
73

826
Volatilitate accentuată pe piețele energetice: După petrol, și prețurile gazelor naturale urcă vertiginos și amenință Europa
826

















Comentează