Japonia a început să îşi vaccineze luni populaţia vârstnică împotriva noului coronavirus, pe fondul îngrijorărilor tot mai mari cu privire la un nou val de infectări, informează DPA.
Ţara va imuniza circa 36 de milioane de persoane cu vârsta de 65 de ani şi peste, reprezentând 29 de procente din populaţie.
De la lansarea la jumătatea lunii februarie, campania de imunizare împotriva COVID-19 din Japonia a fost extrem de lentă. Doar 0,4 procente din populaţie au fost vaccinate complet până vineri, potrivit Ministerului Sănătăţii, Muncii şi Bunăstării.
Tot luni, guvernul a extins o semi-stare de urgenţă în prefecturile Tokyo, Kyoto şi Okinawa, după ce aceste regiuni s-au confruntat cu un număr tot mai mare de cazuri noi de coronavirus ca urmare a răspândirii rapide a unor noi variante ale virusului.
Tokyo, care va organiza Jocurile Olimpice în mai puţin de patru luni, a confirmat 421 de noi infecţii duminică, după ce patru zile la rând numărul zilnic de cazuri noi depăşise cifra de 500.
Japonia a raportat până în prezent circa 507.600 de cazuri de COVID-19 şi peste 9.400 de decese asociate acestei boli, potrivit unui bilanţ al televiziunii NHK.
Guvernul a adoptat o semi-stare de urgenţă pentru prefecturile Osaka, Miyagi şi Hyogo în urmă cu o săptămână.
Premierul Yoshihide Suga a declarat vineri reporterilor că infectările cu noile variante de coronavirus au constituit circa 70 de procente din contaminările din prefecturile vestice Osaka şi Hyogo şi aproximativ 20 de procente din cele din Tokyo.
COVID-19 - Japonia a început vaccinarea persoanelor vârstnice
Articole Similare

9
Premierul Canadei merge la Washington pentru discuții cu Donald Trump pe tema tarifelor vamale
9

21
Val de violențe în Cisiordania: Peste 2.200 de atacuri ale armatei și coloniștilor israelieni într-o singură lună
21

28
Sebastien Lecornu, sub presiune: Premierul Franţei încearcă să evite o moţiune de cenzură
28

29
Premieră în Italia: Patru pui dintr-o specie rară de pisică sălbatică din Madagascar s-au născut la Zoo Napoli
29

30
Marele Duce Guillaume de Luxembourg a depus jurământul
30

44
Hamas nu se încadrează în 'răgazul' propus de Trump și are nevoie de timp suplimentar pentru a analiza planul de pace pentru Gaza
44

63
Un tunisian, pedeapsă capitală pentru postări pe Facebook în care îl atacă pe președintele Kais Saied
63

2.666
BREAKING Donald Trump dă ultimatum Hamas până duminică la ora 18.00: Iadul, cum nu s-a mai văzut niciodată va izbucni
2.666

37
Hawaii, în centrul unei decizii majore: Curtea Supremă a SUA dezbate limitele purtării armelor ascunse
37

42
Camere de supraveghere cu recunoaștere facială, montate în Hong Kong
42

3.556
Rusia a lansat cel mai mare atac strategic împotriva Ucrainei: 'Generalul iarnă' joacă din nou în echipa Moscovei
3.556

2.142
Marine Le Pen a stârnit valuri în Franța: S-a dus cu o pisică, la întâlnirea cu primul ministru
2.142

27
Parlamentul Siriei ar putea avea primul deputat evreu după 70 de ani
27
Comentează